Arca Investments připravila v součinnosti s věřitelským výborem návrh provedení své reorganizace

22. 09. 2021

Společnost Arca Investments (AI) ve spolupráci s Prozatímním věřitelským výborem a svými ekonomickými a právními poradci – společnostmi PwC a Badokh připravila souhrn podmínek své reorganizace. Ten jasně určuje směr, cíle a podmínky reorganizačního plánu, který AI připravuje. Věřitelům zajistí alespoň 50% uspokojení pohledávek v průběhu tří až pěti let.

„Se členy Prozatímního věřitelského výboru jsme poslední tří měsíce vedli konstruktivní debatu. Díky ní máme finální návrh a víme, jak by mohl reorganizační plán naší společnosti vypadat. Věříme, že bude přijatelný pro všechny naše věřitele,“ vysvětluje Chief restructuring officer Arca Investments Peter Janiga a dodává: „Navržený způsob reorganizace se úspěšně vypořádává s právně, ekonomicky i daňově složitou situací.  Alternativou je jen konkurs, který ale smysl nedává. Zatímco reorganizace věřitelům přinese více než 50% uspokojení v průběhu tří až pěti let, konkurs by znamenal o stovky milionů eur nižší uspokojení v průběhu pěti až deseti let.“

Souhrn podmínek reorganizace obsahuje tyto klíčové body:

  • Věřitelům AI nabízí nejméně 50% uspokojení svých pohledávek v průběhu tří až pěti let. Alternativní konkurs by znamenal o desítky procent nižší uspokojení v průběhu 5 až 10 let.
    • Nevýhodnost konkursu vychází z poklesu hodnoty majetku AI v případě, že by nemohl být dále rozvíjen a zhodnocován, a naopak byl rozprodáván v ekonomicky nevýhodném momentě. Hodnota majetku v případě reorganizace totiž dosahuje rozmezí 7,5 až 11,4 miliardy, nebo 4 miliard v případě konkursu.
    • Akcionáři AI nedosáhnou na žádné uspokojení.
  • Bude založena nová, v České republice sídlící společnost, do které bude převedená velká většina majetku AI. Ten bude podle typu rozdělen do 4 skupin: finance, industriální služby, hospitality a nemovitosti.
    • Majetek bude zhodnocován a případně prodáván tak, aby bylo maximalizováno uspokojení věřitelů.
    • Tuto společnost bude řídit nové vedení pod dohledem věřitelů. Současné vedení AI se na jejím vedení podílet nebude.

Připraveným souhrnem se budou věřitelé zabývat na nejbližší schůzi věřitelů, která proběhne 5. října tohoto roku. I na jeho základě rozhodnou, zda podpoří záměr reorganizovat společnost, která následně připraví reorganizační plán. Díky kooperaci se zástupci věřitelů víme, jakým směrem by měl reorganizační plán směřovat. Věříme proto, že věřitelé řešení úpadku formou reorganizace podpoří a umožní nám předložit reorganizační plán,“ vysvětluje Petr Smutný ze společnosti PwC a uzavírá: „Po procesní ani finanční stránce neexistuje žádné lepší řešení.“

Kompletní souhrn podmínek reporganizace naleznete zde.

Zdieľať:

Mohlo by vás zajímat

Používate zastaralý prehliadač. Môžete si ho aktualizovať na tejto stránke.